Як уберегтися від укусів кліщів?
4-05-2017, 10:57 | Автор: Admin | Категорsя: Новини

Нарешті наступила справжня весна. Усе навколо зеленіє і цвіте, повсюди лунають співи птахів, а тепле сонце ніби запрошує усіх на природу. Ще й травневі свята в нагоді прийшли. Отже, збираємо усе необхідне і гайда за позитивними емоціями! Але не потрібно забувати, що з приходом весни прокидаються і безліч різноманітних комах, в тому числі іксодові кліщі – переносники таких небезпечних інфекційних захворювань як: кліщового вірусного енцефаліту, хвороби Лайма, Ку-гарячки, бабезіозів та ін.

Та панічно боятися укусів кліщів не варто, адже за рік вони кусають десятки тисяч людей, а хворіють одиниці. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

-Як уберегтися від укусів кліщів і що робити, якщо виявили на собі або на рідних кліща?

Перш за все, для вибору мiсця зупинки ночiвлi у лiсi потрібно надавати перевагу сухим сосновим лiсам з пiщаними грунтами або дiлянкам без трав’янистої рослинностi. Не можна сiдати чи лягати на траву. Ходити в лiсi слiд посерединi стежини (дороги), не торкаючись чагарникiв, високої трави, по освiтленій (сонячнiй) сторонi.

Необхiдно одягатись таким чином, щоб перешкодити нападу клiщiв на людину, заповзанню їх пiд одяг i полегшити швидкий огляд для виявлення клiщiв, якi причепилися. Звичайний одяг може бути перетворений у захисний: штани повиннi бути заправленi у чоботи, гольфи чи шкарпетки з щiльною гумкою. Верхня частина одягу (сорочка, куртка) повинна бути заправлена у штани, а манжети рукавiв щiльно прилягати до руки. Для цього всi застiбки на ґудзиках слiд замiнити на липучки чи блискавки, а до манжетiв i низу штанiв пришити еластичну панчоху, щоб вона щiльно облягала зап’ястки i щиколотки. Якщо немає необхiдних матерiалiв, то як тимчасовий захiд можна використовувати будь-яку липку стрiчку i стягнути низ штанiв i рукави у такий спосiб, щоб не проповзли клiщi. Взуття слiд змастити дьогтем, тому що вiн володiє вiдлякуючою дiєю на клiщiв. Найкращим взуттям у лiсi є чоботи, гладка поверхня яких перешкоджає прикрiпленню клiщiв. Кращою натiльною бiлизною слiд вважати трикотажну, яка за рахунок щiльного прилягання до тiла утруднює присмоктування клiщiв. Особливу увагу слiд звернути на голову: довге волосся слiд прибрати пiд головний убiр або хустину. Оптимальним є однотонний одяг, на якому клiщi бiльш помiтнi.

Проведення само- i взаємооглядiв проводяться для виявлення клiщiв, якi причепилися. Поверхневi огляди слiд проводити кожнi 10–15 хвилин, а бiльш ретельні (із знiманням та вивертанням одягу) — кожнi 2 години. Пiсля повернення з лiсу або перед ночiвлею необхідно зняти одяг, ретельно оглянути тiло i одяг; не заносити в примiщення свiжозiрванi рослини, верхнiй одяг та iншi предмети, на яких можуть виявитися клiщi.

Якщо вам не вдалося уникнути укусу кліща, необхідно його видалити. Для видалення клiща та первинної обробки мiсця укусу (присмоктування) слiд звернутись до травматологiчного пункту, лікаря-травматолога чи лікаря-хірурга поліклініки. Не рекомендується знімати клiща самостiйно, оскільки хоботок, який глибоко i мiцно закрiплюється на весь перiод присмоктування може обірватися. Невидалений хоботок може слугувати причиною болю та запалення, а також збiльшити ризик зараження збудниками iнфекцiй. Слiд пам’ятати, що iнфiкування людини вiдбувається впродовж усього перiоду кровосмоктання. Тому чим швидше зняти з тiла клiща, який присмоктався, тим меншу дозу збудника вiн передасть i тим менша ймовiрнiсть розвитку захворювання.

Рекомендований багатьма спосiб видалення клiща шляхом попереднього змазування його тiла рiдиною (нафта, камфорна олiя, ефiр) або будь-яким пiдручним засобом (пiнка, крем для голiння, сметана) призводить до перекриття дихальних отворiв, внаслiдок чого клiщ гине, що значно утруднює його видалення.

Спостерігайте за місцем укусу кліща. В нормі, на протязі 2-3 днів після видалення кліща в цьому місці буде наявна рожева пляма (реакція тканин на укус комахи), яка зникне за кілька днів. Якщо вона утримується, або стає більшою – зверніться за консультацією до лікаря-інфекціоніста.

 

 

Лікар-хірургПанкратов Р.В.
Переглядів: 66  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.