СКАЗ НЕ КАЗКА - ЗАКІНЧУЄТЬСЯ ТРАГІЧНО
8-07-2016, 14:46 | Автор: Admin | Категорsя: Новини

На початку цього тижня у місті стався випадок, який є показовим та повчальним. У будинок по вул. Матросова, 13 забіг щур з виду декоративний, різнокольоровий, який виглядав недужим. Жалісливі господарі вирішили допомогти тваринці і взяли її на руки. Між тим хворий щур спромігся укусити за пальці 32-річного чоловіка та його 13-літньої Сусідку. Через деякий час щура знайшли померлим. І от тоді травмовані повелися правильно - віднесли труп тварини до санепідемстанції, аби там перевірили його на наявність інфекції. Експрес-дослідження проведене у Хмельницькому показало, що щур помер від дуже небезпечноїхвороби - сказу. Усі служби міста спрацювали швидко і злагоджено, була створена спільна оперативна бригада, аби запобігти страшним наслідкам. Постраждалі зараз отримують антирабічну терапію і їх життю ніщо не загрожує.

Допомогу потерпілим надавав лікар-травматолог Кам’янець-Подільської міської поліклініки №1 Дмитро ПИРОГІВСЬКИЙ. Він пояснив, що таке сказ і як потрібно діяти, коли людину покусала тварина:

- Сказ – важке інфекційне захворювання, яке викликане вірусом Neuroryctes rabid, що вражає центральну нервову систему, - говорить Дмитро Михайлович, - Якщо є вочевидь клінічні прояви хвороби, то людина майже у 100 відсотках помирає. Але летальний перебіг можна попередити, якщо ввести постраждалому антирабічну вакцину не пізніше 14-ти діб з часу травмування. Вакцина вводиться по спеціальній схемі, в залежності від виробника препарату лікування складається із 5-6-7 ін’єкцій. Людині розписують конкретні дні, коли вона має прийняти уколи протягом трьох місяців. Болючі 40 ін’єкцій, які потрібно було колись прийняти у живіт, вже відійшли у минуле.

Коли тварина, що вкусила, свійська, відоме її перебування, за нею спостерігають 10 діб. Якщо протягом цього терміну вона жива, немає ніяких проявів хвороби, то подальша вакцинація від сказу травмованому не проводиться.

Якщо людина потрапляє у ситуацію, коли стає покусаною твариною, перша самостійна допомога полягає у промиванні рани мильним розчином (мило має бути господарським, а не туалетним). При вираженій кровотечі накладається пов’язка з бинту або чистої тканини. Далі потрібно терміново звернутись до травматолога (кабінет 111) міської поліклініки ( з 8.00 до 20.00), у більш пізній час – до травмпунктуміської лікарні. У будь-якому разі потрібно обов’язково звернутись до лікаря. Навіть рани нанесені здоровими тваринами гірше загоюються, ніж порізи, адже заноситься значно більше інфекції. Знову ж таки, правильна обробка рани – профілактика ще одного серйозного захворювання – правця. Тож у травматолога пацієнт одразу перевіряється щодо вакцинації від правця.

У нас ставались випадки, коли людей кусали не тільки домашні тварини, але лисиці, їжаки, щурі, навіть летюча миша. Таким постраждалим одразу проводиться вакцинація, адже спостерігати за твариною немає можливості, вона зникла з поля зору. Якщо травму завдала дика тварина, то ймовірність зараження сказом збільшується у рази. А оскільки наші домашні улюбленці можуть періодично бути поза помешканням і контактувати із іншими тваринами, є ймовірність їх інфікування. Тому потрібно бути пильними щодо контактів домашніх тварин. Аби убезпечити їх і себе від цієї страшної хвороби – обов’язково робіть щеплення своїм домашнім улюбленцям. Також зауважте: до хворої незнайомої тварини не наближайтеся.

 

 

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

Збудника захворювання найчастіше знаходять у слині, сечі і сльозах хворого. Збудник відрізняється низькою стійкістю до навколишнього середовища. Так, протягом 15 хвилин він гине при температурі 56 градусів, а кип'ятіння вбиває його за 2 хвилини. Відрізняється чутливістю до ультрафіолетового випромінювання, дезінфекції. А ось низькі температури, навпаки, сприятливо впливають на вірус, продовжуючи його життя. Неефективним буде лікування за допомогою антибіотиків. Проникаючи в організм, вірус сказу починає вражати всю нервову систему, у хворого може спостерігатися крововиливи, набряки, відбувається зміна нервових клітин спинного і головного мозку.

Заразити сказом можуть не тільки безпритульні тварини, але і представники дикої природи, найчастіше це бурундуки, лисиці, вовки, єноти, шакали, скунси, гризуни, кажани. Говорячи про домашніх тварин, мають на увазі не тільки собак та кішок, але і свиней, коней, дрібну та велику рогату худобу.

Так як вірус сказу міститься в слині, сечі і сльозах, то можливий і повітряно-краплинний шлях зараження. Вірус може потрапити в організм після влучення однієї із заражених рідин через пошкоджений шкіряний покрив.

Інкубаційний період сказу може становити від 30 днів до 1 року, залежно від кількості вірусу, який потрапив в організм. Але зазвичай перші ознаки захворювання дають про себе знати вже через 10 -90 діб. Тривалість безсимптомного періоду залежить від місця укусу - чим далі воно від голови, тим довше триватиме інкубаційний період.

 

 

Підготувала і занотувала Вікторія Гайдамашко.

Переглядів: 137  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.