Сказ та його профілактика
2-02-2017, 09:00 | Автор: Admin | Категорsя: Новини

Сказ (водобоязнь, гідрофобія)– це гостре інфекційне захворювання, що викликається нейротропним вірусом і характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи (енцефаліт) й завжди закінчується смертю хворого.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри абослизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки,лисиці— 41%) чи домашніх тварин(коти— 22%, собаки— 15%), а також сільськогосподарських тварин(20%).
Інкубаційний період сказу триває досить довго— у середньому 1—3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознакихвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси,що робить лікування після вираження симптомів практично не можливим.
Джерелом інфекції для людини може бути будь-яка хвора теплокровна тварина, але епізоотична ситуація склалась таким чином, що на території України основним джерелом – до 60% - є лисиці. Небезпечні також укуси борсуків, єнотів, єнотовидних собак, куниць, тхорів, ласок, вовків, кажанів. З домашніх тварин найбільш часто уражаються кішки та собаки. Людина, проте, може заразитись від корів, овець, кіз, свиней, коней, ослів, щурів.
Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозком хворої тварини. Рідше можливе зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.
Протягом останніх років в Україні реєструвались поодинокі випадки захворювань на гідрофобію серед людей, виникнення яких було пов'язане з несвоєчасним зверненням потерпілих від укусів тваринами по медичну допомогу.
Найчастіше люди заражаються сказом при порушенні норм поведінки з тваринами. Щоб не заразитися, необхідно утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами, виконувати правила утримання домашніх тварин. Обов’язково потрібно робити щорічні щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак, доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи в разі загибелі. Не можна знімати шкуру з трупів диких тварин, вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси, а терміново викликати ветеринарного лікаря. В разі укусу домашньою твариною, слід з’ясувати ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень проти сказу – за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.
Укушені рани, подряпини, місця ослинення у людини потрібно негайно ретельно промити проточною водою з господарським милом, миючим засобом з подальшою обробкою країв рани спиртом, настойкою або водним розчином йоду. Ушкоджений одяг перед ремонтом обробити гарячою праскою.В цей же день слід звернутися до травматолога чи рабіолога.
Для профілактики цього особливо небезпечного захворювання використовують призначення лікувально-профілактичних антирабічних щеплень, що є єдиним і незамінним методом врятувати хворого.
При призначенні антирабічного лікування лікар-рабіолог (травматолог) приймає до уваги наступне: дані про тварину, що нанесла укус (хвора, здорова, невідома, за якою не можливо встановити 10-тиденне спостереження), вид і ступінь контакту з твариною (ослинення, укус, контакт, подряпання не пошкоджених чи пошкоджених шкіряних покривів, чи слизових, укус одиничний, множинні), вид тварини (дика м`ясоїдна, домашня, сільськогосподарська тварина) і дані про тварину (як утримувалась, чи щеплена проти сказу), епізоотична ситуація місцевості, де стався укус, обставини укусу (спровокований чи ні), локалізація укусу.Протипоказів до щеплень немає.

У Кам’янці-Подільському усю необхідну інформацію і допомогу при укусах тварин можна отримати у травматологічному кабінеті міської поліклініки. Лікувальна антирабічна вакцинація безкоштовна.

Лікар Козярчук А.О.

Переглядів: 99  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.