Боротьба з туберкульозом триває
28-03-2017, 14:52 | Автор: Admin | Категорsя: Новини

В Україні епідемія туберкульозу офіційно зареєстрована у 1995 році. Ним хворіють сотні тисяч українців, тисяч вже загинули, підступна хвороба продовжує і далі забирати життя. У 2009 році МОЗ України заявило про те, що у державі спостерігається надзвичайна ситуація із захворюваністю на туберкульоз, оскільки масштаби поширення, смертність та інвалідність від нього становить реальну загрозу для національної безпеки.

Захворюваність на туберкульоз в Україні протягом останніх років складає 55 - 59 на 100 тисяч населення. У Хмельницькій області цей показник становить у 2015р. - 55,9, 2016р. – 53,4 на 100 тис. населення. Краща ситуація з туберкульозом у Кам’янці-Подільському, даний показник склав відповідно 30,7 в 2015р.(31хворий) і 35,8 в 2016р.(36хворих).

Ми живемо в умовах стресів, непорозумінь, проблем, невпевненості у завтрашньому дні. Не звертаємо увагу на проблеми зі здоров’ям. Основними причинами існуючої епідемічної ситуації в Україні є низький рівень життя і санітарної культури населення, недостатнє і неякісне харчування, зростання кількості бездомних і безробітних, недоступність медичної допомоги і ліків, проблеми системи охорони здоров’я. Ще й туберкульоз повернувся в сучасний світ у формі суперінфекції, проти якої виявилися малоефективними деякі сучасні ліки і вакцини.

Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія (паличка Коха). Вона стійка до впливів зовнішнього середовища. Потрапляючи в грунт ґрунтта стічні води, зберігає свою життєздатність до року, у житлових приміщеннях 1-1,5 роки. Пряме сонячне проміння вбиває збудника за 1-1,5 години, а розсіяне світло – за 1-1,5 місяці. Низька температура не діє на збудника, а гине він лише при кип’ятінні та під дією ультрафіолетового опромінення.

Мікобактерія туберкульозу легко потрапляє в організм людини, проте частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» відносини з імунною системою організму, яка контролює його перебування в організмі. В «мирних» стосунках з людиною паличка Коха знаходиться в «сплячому» стані у більшості інфікованих осіб, тож захворювання не розвивається протягом життя. Такий стан відносної рівноваги може порушитися на користь збудника при зниженні захисних сил організму (погіршення соціальних умов життя, недостатнє харчування, стресові ситуації, перемерзання, часті застуди, травми, операції, старіння). Значно збільшується ризик виникнення захворювання на туберкульоз у людей, які курять,часто вживають алкоголь, наркотики, у ВІЛ-інфікованих.

Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, рідше харчовим шляхом. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також при співі, розмові. Зараження може відбуватися при безпосередньому контакті із хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку - книги, рушники, посуд). Також через продукти харчування, особливо молочні, через використання молока хворих корів (при покупці молока на стихійних ринках і вживанні в не кип’яченому виді), а також виготовлених із нього масла, сиру, вершків та ін. Зараження через м'ясо хворих тварин зустрічається рідко, оскільки його вживають після термічної обробки.

 

Симптоми хвороби найчастіше невиразні, вона перебігає під маскою грипу, бронхіту, запалення легенів. Якщо хворий скаржиться на нездужання, швидку втомлюваність, тривале підвищення температури (більше 7 діб), надмірну пітливість (особливо вночі), втрату апетиту, страждає від задухи, кашлю, болю у грудях - неодмінно звертайтесь до лікаря для поглибленого обстеження.

Сучасна медицина володіє ефективними методами виявлення туберкульозу на ранніх стадіях – флюорографічне обстеження органів грудної клітини і мікробіологічне обстеження мокротиння.

Як вберегтися від туберкульозу:1.Якщо Ви більше 2 тижнів почуваєтеся погано, Вас турбує кашель, маєте знижений апетит, підвищену температуру тіла, пітливість, особливо вночі, задуху, кровохаркання НЕГАЙНО зверніться до лікаря. Головне – вчасно звернутися за допомогою.

2.Чим раніше виявлено хворого на туберкульоз, тим більше шансів у нього на повне одужання.

3.Своєчасно виявлений хворий, який одержує повноцінне лікування, через 6-8 тижнів не є джерелом інфекції. Вчасно розпочате лікування є запорукою повного одужання.

4. Категорично забороняється переривати лікування!При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко.

5.Навіть якщо людина почуває себе добре, варто раз в році пройти флюорографічне обстеження.

6.Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати квартиру в чистоті, частіше провітрювати.

7.Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами.

8.Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Строго дотримуйтесь правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, надійно піддавайте їх термічній обробці.

7.Одними із головних заходів з профілактики туберкульозу у дітей є запобіжні протитуберкульозні щеплення – БЦЖ. За допомогою цієї вакцини утворюється імунітет на туберкульоз, організм стає несприятливим до цього захворювання. Протитуберкульозне щеплення роблять немовлятам ( на 3-й день життя у пологовому будинку ) та у 7 років після проби Манту. Імунітет до цієї хвороби після щеплення зберігається 7-10 років, але щеплення не дає стовідсоткового захисту від захворювання. Якщо дитина, що контактує з хворим на туберкульоз, все ж таки захворює, то перебігбільш легкий.

 

Повне одужання можливе при умові раннього виявлення захворювання, суворого дотримання режиму лікування та рекомендацій лікаря.

Туберкульоз не виліковується якщо переривати лікування, вживати препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотичними засобами, внаслідок чого розвивається така форма захворювання, яка не піддається лікуванню протитуберкульозними препаратами.

Багато методів народної медицини є корисними і можуть широко застосовуватися разом з основним лікуванням, але вони ніколи не замінять медичних препаратів. Якщо хворий не лікується, то у певних випадках людина помирає впродовж 1-2-х років, або туберкульоз переходить у хронічну ( резистентну) форму.

Без лікування хворий на хронічний туберкульоз впродовж багатьох років виділяє МБТ та заражає оточуючих.

Загострення туберкульозу проходить з високою температурою та болісним кашлем із кровохарканням. Якість життя таких осіб стрімко погіршується. Тому найважливішим чинником є профілактика й своєчасне виявлення та лікування туберкульозу. Інакше ми ніколи не здолаємо епідемії.

 

 

Завідуюча протитуберкульозним

відділенням міської поліклініки №1

Т.А.Скринчук
Переглядів: 56  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.