СКАЗ. ПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ
23-09-2016, 11:25 | Автор: Admin | Категорsя: Новини » Поліклініка інформує

Що таке сказ?

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин (зооантропоноз), що наносять найбільший соціально-економічний збиток. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу. Щорічно в світі від нього гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин. В Україні реєструється близько 120-140 тисяч осіб, які звернулися за медичною допомогою з приводу укусів тваринами.

Що або хто є джерелом поширення сказу?

Джерелом інфекції для людини може бути будь-яка теплокровна тварина, але епізоотична ситуація склалась таким чином, що на території України основним джерелом є лисиці. Серед диких тварин це ще і вовки, кажани, єнотовидна собака, корсак (степова лисиця), борсук, рись, лось. Описані випадки сказу у білки, ондатри, ховраха, нутрії, медведя. Серед домашніх тварин найчастіше захворюваннявражає котів та собак. У деяких випадках можуть захворіти на сказ і свійська худоба, зокрема коні, корови, кози. Сказ від хворої до здорової людини не передається (за виключенням трансплантації органів).

Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозком хворої тварини. Рідше можливе зараження при зніманні шкіри і хутра із хворих на сказ тварин, особливо лисиць. При великій концентрації вірусу у повітрі можливий аерогенний механізм передачі, цей механізм існує при передачі інфекції в печерах, де проживають комахоїдні кажани і вампіри в країнах Латинської Америки. Такі випадки було зафіксовано серед лабораторних працівників в умовах експерименту з великою концентрацією вірусу.

Чому росте чисельність випадків сказу?
Основні причини такої ситуації є недостатність контролю за щільністю популяції диких тварин та регуляції їх чисельності. Ріст кількості безпритульних тварин - собак і котів, послаблення загальних і спеціальних профілактичних заходів, а також санітарно-просвітницької роботи. Безпритульними вважаються тварини,щоне мають дому, або знаходяться за його межами і не перебувають під контролем чи наглядом власника.

Який метод імунопрофілактики сказу у диких тварин є найбільш ефективним?
Найбільш ефективним і поширеним методом імунопрофілактики сказу у диких тварин є застосування оральних антирабічних вакцин, які використовуються разом з приманкою. Ну, і звичайно - вакцинація домашніх улюбленців.

Чи існують протипокази для екстреного застосування лікувально-профілактичних антирабічних імунобіологічних препаратів?
Ні, не існує. Враховуючи 100% летальність при сказі, екстрена постекспозиційна профілактика повинна бути проведена усім хто контактував з підозрілою твариною, у тому числі вагітним та новонародженим. Єдина можливість попередити захворювання – своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу. При виконанні необхідних умов (не переривати самостійно, додержуватись схеми щеплень) – це єдиний та надійний метод захисту від небезпечної хвороби. Крім того групам професійного ризику до яких відносяться працівники ветеринарних лабораторій, клінік та інших лабораторій, які працюють із вуличним вірусом сказу, мисливці, лісники, спеціалісти ветеринарної медицини, працівники боєнь, таксидермісти, особи, що виконують роботи звідлову і утримання бездомних тварин; працівники притулків для утримання тварин, спелеологи; необхідно регулярно проводити профілактичну вакцинацію.

Де можна отримати антирабічну допомогу у Кам'янці-Подільському?

В місті Кам'янці-Подільському антирабічну допомогу можна отримати у травматологічному кабінеті міської поліклініки № 1. Антирабічна вакцина у міській поліклініці наявна в достатній кількості.

У якому випадку вводиться вакцина, а коли імуноглобулін?

Не усім постраждалим вводяться медичні імунобіологічні препарати. Це залежить від категорії ослинень, покусів, локалізації пошкоджень, відома чи не відома тварина тощо. Ризик виникнення сказу у людей, після їх контакту з хворою твариною, оцінюється на підставі наступних ознак:

чи щеплена дана тварина проти вірусу сказу;
• вид тварини;
• чи може тварина бути виявлена і перевірена на наявність вірусу сказу;
• географічне місце розташування події;
• чи був спровокований укус людини даними тваринам (адже багато укусів можуть бути отримані в результаті необережного поводження з твариною) тощо.Рішення про вакцинацію приймає лікар, всі дані про хворого, обставини події заносяться в медичну облікову документацію.

Постекспозиційнупрофілактику, при якій в обов'язковому порядку вводиться вакцина проти сказу, проходятьлюди у випадках, якщо:

• був укусбудь-яким видом тварини, включаючи і власних домашніх вихованців (кіт, собака і ін.), яким не проводилася вакцинація;
• було ослинення слизових, подряпини або укуси дикими тваринами; особливо звертають увагу на укуси летючої миші, єнота, скунса, лисиці та вовка.Необхідно пам'ятати, що деякі тварини, наприклад кажани, не можуть залишати слідів укусу. В обов'язковому порядку проводиться вторинна профілактика при усіх контактах дітей з летючими мишами, навіть, якщо немає слідів укусу або подряпини. Наприклад: профілактика проводиться у разі виявлення в кімнаті дитини з кажаном! Якщо був укус здоровим домашнім вихованцем, тварина ізолюється на 10 днів для виявлення ознак сказу та подальшого проведення вторинної профілактики. Визначити вірус у таких тварин можна шляхом взяття крові на наявність специфічних антитіл, або, після усипляння тварин, взяти речовину мозку.

Антирабічна інактивована вакцина вводиться в дозі 1.0 мл у день звернення (перша вакцинація), а потім на 3, 7, 14, 28 і 90дні після першої вакцинації. Якщо встановлено, що тварина не заражена вірусом сказу, то розпочату серію щеплень можна припинити, але у будь-якому разі рішення приймає лікар!

Скільки людей звернулось за антирабічною допомогою у міську поліклініку цього року?

В Кам'янець-Подільську міську поліклініку №1 за І півріччя 2016 року за медичною допомогою з приводу ушкоджень нанесених тваринами звернулось 76 осіб, з яких 72 проживають у адміністративних межах міста. Призначено антирабічні щеплення по показам 19 особам. Вікова структура постраждалих: діти 0-14років – 7 осіб, призначено лікування – 0; підлітки 15-17 років – 4 особи, призначено лікування – 2; дорослі від 18 років - 65 осіб, призначено лікування – 17.

Таблиця 1

 

Вікова структура

Кількість постраждалих

Призначено лікування

Вакцинація

Комбіноване лікування

1

2

3

4

5

6

1

Діти від 0-14 років, включно

7

-

 

 

2

Підлітки від 15-17 років, включно

4

2

2

-

3

Дорослі від 18

65

17

17

-

Всього за 6 міс. 2016 року

76

19

19

-

Від безпритульних тварин (собаки, кішки) постраждало 13 осіб, також зареєстровані пошкодження при обробці шкіри лисиці – 1, укуси свині – 1, щура – 1, кажана – 1, усім призначено лікування.

Слід зазначити, що 27 осіб отримали ушкодження від власних тварин або тварин, що які мають власників, а отже дбаючи про свого «чотирилапого друга» і своєчасно роблячи йому щеплення, ви захищаєте не тільки оточуючих, а й себе та власну родину від небезпечного захворювання, яке може потрапити у вашу оселю. Бажаємо вам здоров’я.

Олексій Процков, лікар Кам'янець-Подільської міської поліклініки № 1,

Антон Козярчук, лікар-травматологКам'янець-Подільської міської поліклініки № 1.

Переглядів: 130  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.