СПІЛЬНО ПОДОЛАТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ
18-03-2016, 11:46 | Автор: Admin | Категорsя: Новини » Статті

Он стал причиной бед, страдний,

Отчания и горьких слез.

Как тень он по земле шагает,

Проклятый он – туберкулез.

Кожен з нас щодня вирішуємасу питань та проблем. Іноді«термінові» та невідкладні справи змушують нас забути про себе. Навіть, коли відчуваємо себе хворими, ми відкладаємо відвідування лікаря, оскільки не вважаємо свою хворобу вартою уваги та часу.

Сухоти – тяжкий спадок минулого, повернулися в сучасний світ у формі супер-інфекції, проти якої виявилися малоефективними сучасні ліки і вакцини. Від жодної інфекції не помирає стільки людей, скільки від туберкульозу. Туберкульоз за визначенням провідних вчених, продовжує залишатись глобальною проблемою.

Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Зараження збудником відбувається від хворих на туберкульоз людей. Найнебезпечнішими є хворі з легеневими формами туберкульозу. Під час кашлю й чихання хворий разом з мокротинням і слиною виділяє мікобактерії. За добу вони можуть виділяти понад 1мільярд мікобактерій. Можливе зараження і від великої рогатої худоби. Можна заразитися при вживанні заражених продуктів харчування(сире молоко, погано проварене м’ясо хворих на туберкульоз тварин). Цей мікроорганізм є стійким до навколишнього середовища. Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона тривалий час зберігається в навколишньому середовищі: у пилу, грунті, снігу, льоді. Вона легко потрапляє в організм людини, проте частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» відносини з імунною системою організму, яка контролює його перебування в організмі. В «мирних» стосунках з людиною паличка Коха знаходиться у «сплячому» стані в організмах більшості інфікованих осіб, проте захворювання не розвивається протягом життя. Такий стан відносної рівноваги може порушитися на користь збудника при зниженні захисних сил організма (погіршення соціальних умов життя, недостатнє харчування, стресові ситуації, старіння).

Відомі контингенти людей, у яких ризик захворювання на туберкульоз вищий, ніж у решти населення. До них належать хворі на хронічні неспецифічні захворювання легенів, повторні пневмонії, цукровий діабет, психічні захворювання, пилові захворювання легенів, виразкову хворобу шлунку. «Підвищують» ризик захворювання на сухоти вагітність і пологи, тривале застосування гормонів. До групи ризику входять також мігранти, біженці, вимушені переселенці. Крім зазначених осіб можуть також захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні, зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном, тощо.

На туберкульоз можуть захворіти навіть особи з міцним імунітетом при масивному попаданні збудника захворювання в організм. Такі ситуації зазвичай виникають при близькому контакті з хворою людиною через кашель, чхання, при розмові або попаданні в організм великої кількості повітря, яке заражене мікобактерією туберкульозу. Зараження може відбутися в закритих приміщеннях, які погано провітрюються, де перебувала або перебуває хворий-бациловиділювач, у громадському транспорті, в будь-яких громадських приміщеннях з великим скупченням людей.

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період паличка Коха, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і у неї спостерігається: кашель, рясне потовиділення вночі, слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень. В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

Головний метод лікування – хіміотерапія. Лікування тривале – триває від шести місяців до двох років. Приймати одночасно чотири – п*ять видів протитуберкульозних препаратів. Якщо вживати ліки нерегулярно, лікувати неповним набором препаратів або завчасно переривати лікування, матимете високий шанс набути лікарсько-стійкої форми туберкульозу. Від неї остаточно виліковують лише 65% хворих. Жодний відомий народний засіб не може вилікувати туберкульоз. Народні засоби можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультації з лікарем. Але втрачати час на спроби вилікуватися народними методами при туберкульозі не можна ні в якому разі. Це може призвести до виникнення ускладнень, небезпечних для життя. Повне одужання можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне – вчасно звернутися по допомогу.

Профілактика туберкульозу:

Для профілактики туберкульозу легень необхідно своєчасно діагностувати випадки захворювання -

1)рентгенофлюрографічне обстеження має проводитись усім особам, які звернулись до поліклініки з приводу різноманітних скарг, особливо якщо вони пов*язані з ураженням органів дихання. У сучасних умовах поширеним методом виявлення туберкульозу легень стає мікробіологічне дослідження мокротиння.

2) значну роль у попередженні туберкульозу серед здорових осіб, зокрема серед дітей і підлітків, відіграє хіміопрофілактика – вживання протитуберкульозних препаратів. Їх призначають у випадку позитивної реакції Манту, а також при контакті з хворим.

 

-Для попередження інфікування через харчові продукти, не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб

-велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4-10 раз, а смертність – майже у 7 разів. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше

-відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму

-стежити за чистотою і порядком у приміщенні і за його межами

-не допускати захаращення і скупчення пилу

-щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом

-як можна частіше провітрювати приміщення

-не чистити в кімнаті одяг і взуття

-завжди мити руки перед їжею

-дотримуватися режиму харчування, яке повинне бути збалансованим

-не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках

-в їжу вживати лише кип’ячене молоко

-дотримуватись режиму праці і відпочинку

-загартовувати свій організм

-займатись фізкультурою і спортом

-частіше бувати на свіжому повітрі

-боротися зі стресом

-бути непримиренним до санітарних недоліків.

Бережіть себе і своїх близьких!

 

 

Скринчук Т.А.

завідуюча протитуберкульозним відділенням

Кам’янець - Подільської міської поліклініки №1
Переглядів: 235  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.