Як не стати жертвою переохолодження та відмороження
25-12-2013, 11:08 | Автор: serenity | Категорsя: Новини » Важливо!
Холод не завжди неприємний. Навпаки, здоровий, розумно вдягнений чоловік відчуває на морозі  бадьорість та прилив сил. Такий стан може тривати досить довго. Але якщо перебування  на холоді не тільки тривале, але й вимушене (наприклад під час туристичного походу або за якоїсь надзвичайної ситуації) відчуття холоду стає неприємним спочатку на відкритих, а потім і на закритих одягом ділянках тіла. Поколювання, а потім різкий біль через деякий час змінюються онімінням. Шкіра на місці обмороження спочатку червоніє, потім з'являється фіолетовий чи барвисто-мармуровий відтінок. Врешті-решт шкіра може набути мертвено-блідого кольору. Заклякають пальці, рухливість їх зменшується, а то й зовсім втрачається.Чим довше людина перебуває на холоді, тим менше її захищає одяг та взуття, тим сильніше знижується фізіологічний захист організму від негативної дії зовнішніх низьких температур. У найважчих випадках трапляється омертвіння окремих ділянок кінцівок, вух, носа.

Важливо знати, що саме оніміння або втрата чутливості шкіри є характерною ознакою відмороження, що починається. Трапляється, що перехожому вказують на побіліле вухо чи ніс... На цій стадії людина може почуватися чудово, але шкіра вже почала втрачати чутливість. Під впливом холоду гальмується та затухає не тільки діяльність нервів шкіри, а й функції всієї нервової системи взагалі. Тоді постає загроза смерті від поступового охолодження всього тіла до рівня температури, несумісної з життям. У фатальних випадках втрачається свідомість, уповільнюється і потроху стихає дихання, рідше скорочується серце, уповільнюється і припиняється пульсація кровоносних судин. Смерть настає задовго до того, як задубіють тканини та рідини людського тіла. Ось чому слово "замерзання" не досить точно визначає стан і смерть людини при загальному охолоджені її тіла.

Розрізняють такі види відмороження:
При температурі навколишнього середовища нижче 0°С. Найчастіше вражаються - пальці, ніс, вуха, щоки.  Ураження виникають тим швидше, чим нижче температура повітря та більша вологість шкіри; Відмороження при температурі навколишнього середовища вище 0°С. Виникає внаслідок довготривалого (декілька діб) охолодження в умовах високої вологості, особливо в мокрому взутті. Найбільш вразливі частини тіла - ступні; Контактне відмороження від безпосереднього торкання шкіри або слизової оболонки до сильно охолодженого, зазвичай металевого, предмета.

У випадках відмороження окремих ділянок тіла потрібно негайно звертатися до лікаря для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Слід одягатися так, щоб одяг і взуття відповідали погодним умовам. Треба пам'ятати, що одяг із синтетичної тканини добре захищає від вітру, проте при низький температурі його тепловіддача зростає, через що він програє одягу з вовни чи інших натуральних тканин. Це стосується і гумового взуття - теплопровідність гумового та шкіряного взуття при О0 С майже однакова, проте при зниженні температури тепловіддача гуми зростає в десятки разів. Варто відмовитися від тугих поясів та одягу, що здавлює тіло та кінцівки. Ніщо не повинно перешкоджати кровообігу. Загартування організму - щоденні водні процедури, фізичні вправи на відкритому повітрі - сприяє збільшенню опору організму низьким температурам. Суттєвим фактором є раціональне харчування. Людина що добре попоїла і в раціоні якої є значна кількість жиру, значно легше переносить холод, ніж людина, котра харчується незадовільно. Бажано відмовиться від вживання на холоді алкогольних напоїв. У стані сп'яніння людина втрачає здатність відчувати та аналізувати переохолодження, не здатна контролювати свої дії. Низька температура та переохолодження можуть викликати простудні захворювання або спровокувати такі серйозні недуги як запалення легень, ревматизм тощо.
 
Як уникнути обмороження:
1. Загартовуйте поступово організм і привчайте його до холоду : ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. У профілактиці обморожень це має велике значення.
2. Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Воно не повинне здавлювати ногу.
3. Будьте уважні до одягу. Він має бути щільним, легким, не обмежувати рух.
4. Змажте лице і руки несолоним салом, риб'ячим жиром або жирним кремом у морозну, а особливо вітряну погоду.
5. Рухайтесь. Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.
6. Не торкайтеся оголеною шкірою металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке обмороження.
 
Перша медична допомога при обмороженнях:
Помістіть потерпілого з будь-яким видом обмороження в тепле приміщення. Дайте йому гарячого чаю, кави або вина. Розтріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Розтріть обморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Змусьте потерпілого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою. Не можна розтирати снігом, він не зігріває, а охолоджує обморожені ділянки та ушкоджує шкіру. Розтирання заборонено, якщо з'явилося припухання обмороженого місця або пухирі. Покладіть на обморожене місце пов'язку з товстим шаром вати, укладіть кінцівку вище і доставте потерпілого до лікарні.
 

Підготував лікар травматолог міської поліклініки Дмитро Пирогівський
Переглядів: 767  |  Коментарів: (0)  | 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або ввійти на сайт під своїм іменем.